Воскресенье, 06.07.2025, 14:11

Ви ввішли як Гость | RSS | Головна | Вторинна переробка ПЕТ |Вихід | Вхід

ПЕТ (ПЕТФ) має досить стабільними механічними властивостями. Тому вторинний матеріал на його основі досить легко піддається переробці. Основною сировиною для переробки служать настільки розповсюджені пластикові пляшки з-під напоїв. Важливо і те, що вторинний ПЕТ гомогенізується легше, ніж інші вторинні пластмаси. У розвинених країнах збір ПЕТ-відходів в достатній мірі налагоджений, як і технологія їх переробки. Загальносвітовий обсяг переробки вторинного ПЕТ досягає 1 млн т щорічно.
      
     
Процес переробки ПЕТ-відходів не вимагає їх пластифікації. Вони відсортовуються від інших видів полімерної тари (на основі ПВХ або ПЕ), потім подрібнюються, проходять миття та очищення від етикеток, клеїв, залишків пакуються складів та інших забруднювачів, а після цього агломеріруются або гранулюють. Вторинним ПЕТ-полімерів при переробці властиві ті ж проблеми, що і вихідної ПЕТ-основі: низький поріг неньютонівської поведінки (коли швидкість зсуву позначається на зміні в'язкості полімеру), чутливість до нагрівання і, нарешті, необхідність просушки.
      
     
Більш того, в процесі сушіння, і переробки вторинний матеріал зазнає деяку втрату в'язкості, що викликано не тільки температурними і деформуючого впливу в процесі пластикации полімеру, а й присутністю забруднювачів (вологи, клею, барвників і т. д.). Ці фактори призводять до зниження молекулярної маси полімеру. Недостатня сушка утилізованої основи може значно погіршити властивості вторинного матеріалу.
      
     
Область їх подальшого застосування переробляються ПЕТ-відходів визначають їх молекулярні ваги. Молекулярний вага ПЕТ розраховується виходячи з його характеристичної в'язкості.

   
Очевидно, що вторинні полімери, що лежать в основі різних видів продукції і, відповідно, володіють різними молекулярними вагами (характеристичної в'язкістю), вимагають абсолютно різних технологій вторинної переробки. Вторинний ПЕТ не завжди може служити основою для повторного виробництва вихідної продукції.
      
     
Інша проблема переробки ПЕТ-відходів пов'язана з імовірним присутністю в них ПВХ. Навіть при ретельної сортування ПЕТ-пляшок є ймовірність попадання ПВХ і ПЕ-домішок до складу вторинного матеріалу. При температурі переробки ПЕТ ПВХ розкладається, виділяючи соляну кислоту, яка викликає інтенсивну деструкцію полімеру. Тому потрібно максимально знизити присутність ПВХ в складі ПЕТ-відходів. Допустимий вміст ПВХ не перевищує 50 проміле.
      
     
Найчастіше ПЕТ-відходи використовуються повторно для виробництва пластикових пляшок, плівок і волокна. Реологічні і механічні властивості вторинного складу ПЕТ дозволяють використовувати при виготовленні ємностей для миючих засобів, що робить його гарною альтернативою ПВХ і ПЕВЩ. Вторинний ПЕТ також часто використовується в якості проміжного шару при виробництві тришарової аморфної плівки і видування тришарових ламінованих пляшок із зовнішніми шарами з первинного полімеру.
      
     
Застосування соекструзіі сумішей з переробленого вторинного та первинного ПЕТ дозволяє поліпшити реологічні властивості вторинного полімеру, зробивши його більш придатним для видува.Не менш важливою сферою застосування вторинного ПЕТ є виробництво волокон. Процес формування волокна вимагає від пластіфіціруемого вторинного полімеру тих же реологічних властивостей (градієнта швидкості потоку і неізотермального витягування), якими володіє первинний полімер. Як правило, ПЕТ-волокно, сформоване з вторинної основи, має механічні властивості, що задовольняють умовам виробництва широкої гами продуктів.
      
     
Вторволокно переробляється в текстиль або ткані основи для виробництва одягу і килимових покриттів. Ці програми можуть використовувати до 100% вторинного полімеру. Найчастіше ПЕТ-волокно застосовують як синтетичного утеплювача для зимового одягу або готової плисовий фактури для її пошиття одежди.У ПЕТ-волокна є ряд переваг перед іншими синтетичними волокнами. Наприклад, килими з ПЕТ-волокна не втрачають колір і не вимагають спеціальної хімічної обробки, необхідної килимах з нейлонових волокон. ПЕТ-волокна і забарвлюються легше, ніж нейлон.
      
     
Волоконні полотна з ПЕТ, виготовлені за технологією melt-blown, застосовуються для виробництва шумоизолирующих матеріалів, геотекстилю, що фільтрують і абсорбуючих елементів, синтепону. Нарешті, невеликий обсяг вторинного ПЕТ використовується для виготовлення автомобільних компонентів, електротехнічних виробів, різної фурнітури методом лиття під тиском.

Останні віяння в темі вторинної переробки ПЕТ

     
Крім вишеперічісленних, в останні роки все активніше в Європі, а також вже і в Росії, вторинний ПЕТ використовується для екструзії щетини. Щетина являє собою волокно великої товщини (діапазон товщини - 0,1-2,0 мм. Вона знаходить застосування при прозводство разноообразних щіток як господарського, так і промислового та сервісного призначення. Обсяг цього ринку, як і його потенціал представляється значним. Крім ПЕТ в даній індустрії використовується і ПП (рідше ПА).

    
На кількох останніх виставках в Європі аносірована технологія реальною "другого життя" ПЕТ. Дана технологія припускає настільки глибоку і повне очищення вторинного ПЕТ від домішок і забруднень, що він стає придатним до виробництва преформ методом лиття під тиском. Таким чином, з брудної пляшки після деяких дій і з невеликими втратами, можливо отримати нову чисту пляшку ПЕТ. Безумовно, це дуже перспективна тема, яку ПластЕксперт продовжить висвітлювати й надалі.

Ціни на полімери

Метрика

Яндекс.Метрика

Мішки для сміття

пакеты полиэтиленовые

Теги